Skip links

מטרובס: הסעות תלמידים לקייטנות ולמערכת החינוך בכל השנה

מערך ההסעות לתלמידים מאפשר מפגשים בין משתתפים בעלי רקע חברתי שונה ומאזורים שונים. ליהנות מפעילויות מרוחקות בחופשת הקיץ.

הסעת התלמידים במערכת החינוך במשך השנה ובמהלך חופשת הקיץ, מהווה פתרון מעולה עבור תלמידים שרוצים להשתתף בקייטנות ומסגרות חינוך שלא באזור המגורים. אבל איך בוחרים הסעה ומוודאים שהילדים בטוחים גם בדרך?

אסף צרי, ראש צוות המחלקה החינוכית של חברת הסעות התלמידים מטרובס, סקר לנו את הדברים החשובים שיש לבדוק בטרם בוחרים חברת הסעות לתלמידים. צרי עבד בעברו במשך כעשור בתנועת הצופים ובכלל זה 4 שנים כרכז מחוז דרום של התנועה, עם היקף פעילות של כ-4,000 חניכים, כך שהטיפים שלו בהחלט יכולים להיות מצילי חיים וגם – להפוך את השירות לכל הצדדים כחוויה נעימה ובטוחה.

מנהלי קייטנות? הגיע הזמן שתכירו את חברת הסעות תלמידים מטרובס!

מטרובס היא מצד אחד חברה צעירה ומתפתחת בתחום ההיסעים בישראל, שמסתמנת כאחת מחברות ההסעות המבטיחות בישראל בעלת תקן ISO 9301. ומצד שני, יש לה צוות עם ידע וניסיון בתחום ההסעות בכלל ובליווי הפעילות החינוכית בפרט.

איך בוחרים חברת הסעות לתלמידים, לקייטנות ולמוסדות חינוך?

בבחירת חברת הסעות יש לוודא שחברת ההסעה מחזיקה ברישיון תקף להסעת תלמידים מהמפקח על התעבורה במשרד התחבורה כי המועסקים בה עומדים בתנאי הסף:

 1. בחברה יועסק קצין בטיחות בתעבורה אשר ברשותו מינוי תקף מהאגף לקציני בטיחות במשרד התחבורה.
 2. חברת האוטובוסים תדאג שלנהג האוטובוס יהיה אישור ממשטרת ישראל על העדר עבירות מין. (החוק למניעת העסקה של עברייני מין במוסדות מסוימים, התשס”א–2001).
 3. אישור להסעת ילדים – לנהג חייב להיות אישור להסעת ילדים, הדבר מופיע ברישיונו האישי של הנהג.
 4. בדיקת קצין בטיחות בתוקף – כל רכב חייב להיבדק אחת לחודש על ידי קצין בטיחות מוסמך ולקבל על כך אישור כתוב.
 5. החברה תקפיד לפעול על פי הנחיות תקנה 168 לתקנות התעבורה הנוגעת לשעות נהיגה. התקנה מפרטת את שעות הנהיגה והמנוחה של הנהג.
 6. החברה תבהיר לנהג ההסעה את ההנחיות האלה: הנסיעה תחל רק כאשר כל החניכים ישובים במושבי הרכב וחגורים בחגורות בטיחות. בכל ספסל ישבו לא יותר משני חניכים.
 7. אין להסיע חניכים בעמידה גם אם רישיון הרכב מתיר זאת.

מה חשוב לדעת על תקינות ובטיחות האוטובוסים של חברת הסעות לתלמידים?

משרד החינוך הגדיר כללים ברורים ופשוטים לרכבים ונהגים המורשים בהסעת תלמידים, באחריות המזמין לוודא מול חברת ההסעות במעמד ההזמנה וכן טרם היציאה לדרך כי הרכבים עומדים בתנאים הבאים:

 • גיל האוטובוס – עד 10 שנים. ניתן לראות זאת ברישיון הרכב.
 • חגורות בטיחות – בדומה לרכב פרטי, כל הנוסעות והנוסעים חייבים לחגור חגורות בזמן הנסיעה. יש לוודא כי החגורות תקינות טרם העלאת הילדים.
 • ערכת מילוט – בכל רכב הסעות חייבת להיות ערכת מילוט מסודרת למקרה חירום. ערכת החרום תכלול מיכל מים, אלונקה (רק באוטובוס, לא ברכב קטן) ושמיכה מיוחדת לכיבוי אדם בוער. הצוות הבוגר חייב לדעת את מיקומם על מנת לסייע לנהג במקרה הצורך.
 • ברכב הסעה ציבורי חייבת להיות מותקנת מערכת למניעת שכחת ילדים ברכב. באחריות קצין הבטיחות של החברה לוודא כי המערכת מותקנת והיא פעילה ותקינה. זה לגיטימי לשאול את החברה ואת הנהג אם יש מערכת כזאת, בייחוד בהסעה של ילדים צעירים.

דגשים חשובים לאווירה ולהתנהלות של מנהלי מוסדות החינוך!

יש מספר דברים שמלווים אותנו במטרובס שהם בהחלט לא תחת ההגדרה הרשמית, ובהם גם מספר דגשים חשובים לאווירה ולהתנהלות של מנהלי הקייטנות ומוסדות החינוך:

 • יש לשאוף שהנהגים יהיו קבועים לכל אורך הקייטנה.
 • מול חברת ההסעות – להיות ברורים בדרישות ובציפיות, בשעות, במיקומים ובכל היקף היום, ימנע פערים בבוקר הנסיעה מול הנהגים.
 • חשוב לשוחח עם הנהג יום לפני הנסיעה כדי לוודא שהוא מכיר את הנסיעה ולחזור על דגשים קטנים כגון מיקום ספציפי של נקודת ההתייצבות, איפה ממתינים בזמן שמחכים לחזרת הקבוצה וכו’. אל תשכחו לתת את כל המידע מראש.
 • הנהגים באים להיות אתכם יום שלם – כוס קפה או מים בבוקר יהפכו אותם לשותפים מעולים! הם חלק מצוות הטיול וזה היחס שחשוב לתת להם.
 • מאוד יעזור לחלק שקיות אשפה לפני הנסיעה לילדים, זה ישמור על האוטובוס נקי בסיום ועל הנהגים מרוצים… חוץ מזה, שזה חינוך טוב.
 • להשתדל לא “לחיות על הקצה” כדי לחסוך שקלים בודדים, להזמין את הנסיעות לשעות המציאותיות. חשבו על לוח הזמנים והיו מתוכננים!

למה כדי לעבוד עם מטרובס?

 • לרשות החברה צי של כ-100 כלי רכב מסוגים שונים. מ-13 מקומות ועד אוטובוסים חדישים, מותאמים ומאושרים להסעת תלמידים על פי תקני משרד החינוך.
 • מטרובס פועלת בפריסה ארצית ומספקת שירותי הסעות של קווי הסעות קבועים. שירותי הסעות למוסדות חינוך, בתי ספר, גני ילדים, עיריות ומועצות מקומיות, קבוצות ספורט ועוד.
 • מי שמוביל את החברה הוא המנכ”ל אייל יחיאל, אשר בעברו היה מנכ”ל אגד היסעים ואגד תעבורה. יחיאל מביא אתו שנים ארוכות של ניסיון בתחום, ניהול מבצעי הסעות רחבי היקף בכל הארץ ומתן שירות ברמה גבוהה ביותר.
 • לחברת מטרובס תו תקן ISO 9301 – המעיד על קיום מערכת ניהול בטיחות ואיכות בתעבורה. חברה שיש לה תו תקן שכזה קיבלה אישור והוכחה שהיא משקיעה בבטיחות. תו תקן ISO 9301 הינה מערכות ניהול טכנולוגיות מהמתקדמות שקיימות כיום בשוק. בבואכם להזמין הסעה מחברה, בדיקה של תו התקן ISO 9301 תסייע מאוד להבנה על בטיחות הנוסעים ואיכות השירות.

מטרובס – בכל זמן, לכל מקום, במיוחד בשביל פעילויות לילדים ונוער.

דילוג לתוכן