Skip links

המספרים והנתונים מאחורי הקייטנות

עוד מתקופת הקיבוצים מילאו הקייטנות בישראל את הצורך של הילדים וההורים כאחד. חופשות הקיץ ארוכות מכדי שהילדים ישבו בבית, או שההורים ייקחו חופשה ארוכה מהעבודה על מנת לבלות עימם ולכן קייטנה היא פתרון מושלם.

מהי קייטנה?

קייטנה אינה מסגרת לימודית רשמית, אם כי בתקנות משרד החינוך המתייחסות גם לקייטנות פרטיות, הקייטנה היא המשך ישיר למפעל החינוך בישראל ולכן יש לשים דגש גם על פעילות חינוכית-תרבותית על פי הגדרות החינוך הבלתי פורמלי.

למרות ההגדרה של קייטנה כפעילות חינוכית, הילדים לא רואים בה מסגרת לימודית, אלא בדיוק ההיפך, מבחינתם זוהי מסגרת פנאי ונופש, זמן להרחבת המעגלים החברתיים החינוכיים והערכיים, שכן קייטנות מטבעם מתקיימות בין כותלי בית הספר, מסגרות הצהרונים, חוגים, תנועות נוער ופעילות חינוכית לאחר שעות הלימודים.

כמה נתונים על הקייטנות בישראל

על-פי נתוני משרד החינוך פעלו בחופשת הקיץ תשע”ב (יולי- אוגוסט 2012) 7,734 קייטנות בישראל, שבהן השתתפו סה”כ כ-550,000 ילדים ובני נוער.

כ-48% מהקייטנות שהתקיימו באותה שנה היו קייטנות שהופעלו על ידי גורמים ציבוריים (עירוניות, קייטנות מתנ”סים, קייטנות תנועות נוער) ו-52% היו קייטנות פרטיות שהופעלו על ידי עסקים פרטיים. עוד עולה מנתוני משרד החינוך כי חתך גילי הילדים שהשתתפו בקייטנות בשנת 2012 נע בין 12-3.

בנוסף התקיימו עוד עשרות אלפי פעילויות חוגים, סמינרים ומחנות ברחבי העולם. בארה”ב לבדה קיימים למעלה מ-14,000 מחנות קיץ!

שוק הקייטנות בישראל

שוק הקייטנות בישראל מופעל בעיקר ע”י גופים ציבוריים, יזמים פרטיים, תנועות נוער ורשויות מקומיות המארגנות מדי שנה קייטנות לילדים ולבני נוער בחופשת הפסח ובחופשת הקיץ.

נוסף על הילדים המשתתפים בפעילויות בקייטנות, משתתפים עוד כ-120,000 בני נוער בסמינרים ובמחנות, המופעלים בעיקר על-ידי תנועות הנוער. פעילויות אלו מיועדות בדרך כלל לילדים ולבני נוער בוגרים בני 18-9, והן נמשכות בין מספר ימים לשבוע.

סיווגי הקייטנות בישראל:

הקייטנות בישראל מתחלקות למספר סוגים עיקריים:

  • קייטנות עירוניות פטורות;
  • קייטנות גני ילדים;
  • קייטנות החברה למתנ”סים;
  • קייטנות תנועות נוער;
  • וקייטנות פרטיות.

ההוצאה החודשית לילד בקייטנות בישראל

ההוצאה החודשית לילד על קייטנה במשקי בית בישראל נעה בין 61 שקלים בעשירון הראשון (732 שקלים בשנה) ל-339 שקלים בעשירון העליון (4,068 שקלים בשנה). ע”פ נתוני מחקר שערכה חברת דן אנד ברדסטריט משפחה ממוצעת מוציאה בקיץ 5,000 שקלים על קייטנות.

מחירי הקייטנות משתנים בהתאם לסוגן. כך למשל, שוק הסאמר סקול (מחנות קיץ בחו”ל) המגלגל כ-10 מיליון שקלים בשנה, מציע מבחר קייטנות למשך כשבועיים בעלות גבוהה יחסית לקייטנות המתקיימות בישראל. כ-1,000 בני נוער מדי שנה נוסעים למחנות הקיץ המופעלים בארה”ב, בריטניה ומדינות נוספות, וטווח המחירים הממוצע ינוע בין 8,000 שקלים ל-12,000 שקלים עבור כל ילד.

עם העלייה בפעילות הקייטנות עולה גם פעילות נותני השירותים לקייטנות בעיקר בתחום הסדנאות וההפעלות.

שוק הקייטנות ברחבי העולם:

המגמה הגדלה של היציאה לעבודה של שני ההורים במשק הבית, הביאה ממשלות בעולם להבנה של הצורך לגיבוש תוכנית במסגרת החוק, למתן מענה לצורך במסגרות משלימות לילדים בשעות שלאחר בית הספר ובזמן החופשות ממנו.

כך למשל, כל בתי הספר בבריטניה נדרשים כיום להציע שירותים מורחבים מהשעה 8.00 ועד השעה 18.00, במשך 48 שבועות בשנה. ממשלת בריטניה תומכת בהקמת שירותים מורחבים בבתי הספר ובתפעולם באמצעות הרשויות המקומיות, שמעבירות את המשאבים הנדרשים לבתי הספר לצרכים שונים. עד שנת2011 הוקצו לכך תקציבים ייעודיים של למעלה ממיליארד ליש”ט ויש עלייה הדרגתית בתקציב בכל שנה.

עוד קצת נתונים מעניינים…

  • על פי נתוני ארגון הOECD (ארגון המדינות המפותחות) – שיעור התלמידים השוהים במסגרות משלימות מסוג זה הולך ועולה מדי שנה.
  • במדינות נוספות חוק החינוך היסודי ותכניות ממשלתיות אחרות מחייבים את בתי הספר היסודיים להציע לתלמידיהם מסגרות משלימות בשעות אחר הצהריים ובימי חופשות.
  • במסגרות המשלימות מתקיימות פעילויות חינוך בלתי פורמלי מסוגים שונים. לעיתים בתי הספר יכולים לארגן פעילויות אלה בעצמם, אך הנטייה היא להתקשר עם מפעיל עצמאי מחוץ לבית הספר.
  • בארה”ב לבדה, מתקיימים למעלה מ-14,000 מחנות קיץ, 8,400 מחנות לילה (Over Night) ו-5,600 מחנות יום.
  • כיום, למצוא קייטנה לילדים היא משימה לא פשוטה וזאת בשל השפע המטורף שקיים. קייטנות הכיף נדחקו מעט לטובת קייטנות בעשרות סוגים, נושאים ותחומים כגון: קייטנת טכנולוגיה, קייטנת ספורט, קייטנת מדע, קייטנת טבע קייטנת ריקוד, קייטנת תיאטרון, קייטנת קסמים, קייטנת ציור, קייטנת קולנוע, קייטנת מולטימדיה, קייטנת בישול, קייטנת אנגלית, קייטנת פנטזיה, קייטנת אופנה, קייטנת גלישה, קייטנת שחייה ועוד ועוד.

חוק הקייטנות

קייטנות בישראל מעוגנות בחוק החל משנת 1990 (רישוי ופיקוח), התש”ן-1990, והתקנות בו מתייחסות לקייטנה כעסק אשר מחויב ברישוי עסקים על פי חוק רישוי עסקים התשכ”ח-1968 וכל קייטנה בישראל מחויבת ברישיון עסק.

יש להתעדכן באתר משרד החינוך במועדי הגשת אישור להפעלת קייטנה ובהנחיות הברורות של משרד החינוך. כאן תמצאו מידע מעודכן לגבי מועדי ההשתלמויות השונות.

כל קייטנה מחויבת ברישיון

עוד בראשית החינוך העברי היה נהוג בתנועות הנוער וברשויות המקומיות להציע לילדים מסגרת נופש חווייתית וחינוכית. ברבות השנים לצד הקייטנות העירוניות המוסדרות בשיתוף משרד החינוך מתקיימות גם קייטנות פרטיות רבות, על כן חשוב לקיים פיקוח מוסדר על כלל הקייטנות ולוודא כי מושם דגש גם על פעילות חינוכית, תרבותית ושנהלים מסוימים מחויבים להתקיים תחת אישור, בפרט כאשר פעילויות מסוימות מתקיימות במרחב פתוח, בבריכות שחייה ו/או בים.

כיום, כל קייטנה מחויבת לפעול ברישיון ובאישור מפקח מטעם משרד החינוך. התקנות אשר קבועות בחוק הקייטנות נוגעות בתחומים של חינוך, ביטחון, תברואה ובטיחות. על כל קייטנה לפעול ברישיון ולדאוג לרמה של מקצועיות ואחריות על קבוצות הילדים אשר משתתפות בקייטנות.

על פי חוזר מנכ”ל משרד החינוך 2014:

קייטנה היא מקום בו מתנהלת פעילות יומיומית מאורגנת של נופש וחברה לקבוצה המונה 111 ילדים לפחות במבני קבע או במבנים קלים שהוקמו למטרה זו לתקופה זמנית או בשטח פתוח, במשך תקופה קצובה ורצופה של מעל ליומיים, בתקופה של חופשת לימודים מבית הספר ומגן הילדים. בקייטנה יהיו ילדים בגיל 17-3 (ועד בכלל).

בקייטנה של גן ילדים לא יעלה מספר הילדים על 35, וצוות העובדות בה חייב לכלול מנהלת וסייעת. צהרונים המעבירים את פעילותם משעות אחר הצהריים לבוקר ייחשבו כקייטנה בגן ילדים.

חודש לימודים נוסף:

מסגרת לימודית במוסד חינוך שהלימודים נמשכים בה כסדרם גם בחודש הראשון או השני של חופשת הקיץ (בחודשים יולי ואוגוסט), באישורם של הרשות המקומית והמנהל הכללי במשרד החינוך או מי מטעמו. חשוב להדגיש כי חודש לימודים נוסף אינו נכלל בהגדרת קייטנה.

קייטנת המשך במוסד חינוך:

קייטנה הפועלת בתחום של מוסד חינוך (לעניין חוזר זה מוסד חינוך הוא בית ספר או גן ילדים שהוא מוסד חינוך מוכר ורשמי או מוסד חינוך שפועל ברישיון על פי חוק הפיקוח על בתי-הספר, התשכ”ט-1969) בשיתופו של סגל המוסד החינוכי ומיועדת לתלמידי אותו המוסד. מאפייני הפעילות במסגרת זו זהים לאלו של קייטנה רגילה.”

כיתבו תגובה